3 maja - sprawdź, co będzie się działo

Prezydent miasta Mieczysław Kieca zaprasza do udziału w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja oraz we Wodzisławskiej Majówce z Historią, odbywającej się na Rynku.

Program oficjalnych obchodów:

10:30 - zbiórka przy Pałacu Dietrichsteinów

10:40 - przemarsz do kościoła WNMP

11:00 - msza święta w intencji Ojczyzny

12:00 - przemarsz pod pomnik Bohaterów Powstań Śląskich

12:15 - uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich

12:45 - uroczysta defilada kompanii honorowej Jednostki Strzeleckiej 2023

Po uroczystościach odbędzie się Wodzisławska Majówka z Historią, której organizatorem jest Stowarzyszenie GRH Piechota "HEER". W czasie wydarzeń na Rynku uczcimy 100-lecie powstań śląskich (1919-1920-1921). Jej oficjalne rozpoczęcie zaplanowano na godz. 13:00, jednakże wystawy historyczne oraz pokazy broni i umundurowania będzie można oglądać na starówce już od południa.

W programie przygotowanym przez GRH znalazły się jeszcze m.in. salwa honorowa upamiętniająca wybuch I powstania śląskiego, parada oddziałów powstańczych, rekonstrukcja historyczna (zarys przebiegu wydarzeń w okresie powstań), przejazd wozu pancernego i przejażdzki zabytkowymi pojazdami, pokazy musztry, mody historycznej, zabytkowych drukarni przenośnej i sikawki strażackiej, grochówka powstańcza, konkursy, zabawy oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Impreza potrwa do ok. godz. 17:00.